loading...

خرید و فروش 24

بازدید : 158
يکشنبه 10 اسفند 1398 زمان : 10:21

همشهری آنلاین - رضانیکنام: با توجه بوسیله شیوع بلای ناگهانی کرونا مدل رجوع شهروندان به مراکز اهدای خون کاهش چشمگیری مشخص کرده که اگر این مسئله ادامه پیدا کند مطمئن فراورده‌های خونی بخاطر بیماران خاص قرین هموفیلی، تالاسمی، سرطان و افرادی که باید تحت عمل جراحی فراغت گیرند با مشکلات جدی روبه رو خواهد شد. در این باره با حکیم«محمد رضا مهدی زاده» مدیرکل سازمان احاله خون تهران گفت و گوی عام کردیم.

شرایط اهدای خون شهروندان تهرانی چگونه است؟

از ابتدای هفته شاهد افت و کاهش چشمگیر مراجعه شهروندان به مراکز مربوطه برای اهدای خون بودیم که دلیل حقیقی آن مسائل مربوط بوسیله شیوع مصیبت کروناست. در این ایام به مردم موعظه می‌شود که کمینه در مجامع و محل‌های انباشته رفت و آمد حاضر شوند. حتی مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده تا به نوعی از گسترش این بلای ناگهانی تو جامعه جلوگیری شود. اما تو همین شرایط وی‍ژه باید در نظر داشته باشیم بیمارانی نیازمند شهود خون سالم بخاطر ادامه حیات هستند و نباید از آنها بی خبر باشیم. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد قدیم ماه پایانی سال وضعیت اهدا و دریافت خون اضطراری است.

معمولا درون این ایام انسان مبتلا خانه تکانی، معامله مهمانی و تدارک نوروز هستند و تجربه سنوات گذشته نشان می‌دهد که میزان مراجعه شهروندان نیز به مراکز اهدای خون کاهش پدیدار می‌کند، ولی با این حال میزان اهدای خون درون هفته اول اسفند ماه سیال کاهش بسیاری نسبت به مدت زمان شبیه در سال‌های قبل داشته که می‌تواند کمی‌نگران کننده باشد. در مقابل مقدر شدن اضافی از بیماران خاص از عموم تالاسمی، هموفیلی، سرطان و... بخاطر زندگی بوسیله فرآورده‌های خونی نیاز دارند و شهروندان نه و فیض بخش باید به آن توجه داشته باشند. نکته بعدی، افزایش میزان عمل جراحی داخل اسفندماه است که باعث می‌شود ظرفیت نیازهای خونین بیشتر شود. علت این است که پزشکان و بیماران اولویت می‌دهند که قبل از سال جدید عمل جراحی شان را انجام دهند و این حکم را به ماه‌های آتی نیندازند. بنابراین از شهروندان خواهشمندیم بخاطر رفع افت منابع خونی مثل همیشه یاری کنند و با اهدای خون تندرست نجات بخش انسان‌های بیمار باشند. آیا شهروندان می‌توانند با خیال مایه تسلی به مراکز انتقال خون مراجعه کنند؟

همه مراکز ما در تهران برای میزبانی از شهروندان خیر و نیکوکار آمادگی طولانی دارند. جالب اینکه جزو قلیل دستگاه‌هایی هستیم که پرسنل و کارکنان آن تعطیل نیستند و در ساعات اداری به شهروندان خدمات رسانی می‌کنند. با توجه به جریان کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا همه وسایل، امکانات و برگ سازمان و مراکز تابعه واگذاری خون با مواد ضدعفونی کننده، استریل و پاکیزه شده و با ایجاد فضایی حمایت و کاملا استریل، هیچگونه نگرانی از بابت رجوع شهروندان به این مراکز و اهدای خون بود ندارد. اگر داخل میان مراجعه کنندگان به موارد مشکوک تلاقی کنید چه فرمان می‌کنید؟

معمولا افرادی که دچار علائمی‌مشابه سرماخوردگی و... هستند برای اهدای خون مراجعه نمی‌کنند. اما پرسنل و کارکنان داخل صورت مشاهده افراد ناتندرست ضمن مشاوره از ستاندن خون اهدایی آنها جلوگیری می‌کنند. از آنجایی که از ورودی مراکز تا بخش‌های دیگر آن مرتب مورد پاکسازی و ضد عفونی قرار می‌گیرد شهروندان نباید هیچ نگرانی داخل این شالوده داشته باشند. آیا انتقال بلای ناگهانی کرونا از طریق خون و خواه فرآورده‌های آن بود دارد؟

طبق آخرین یافته‌ها و تحقیقات انجام شده این بیماری از طریق خون بوسیله سایرین احاله پیدا نمی‌کند. آیا شرایط اهدای خون در منزل شهروندان وجود دارد؟

نه تنها تو تهران بلکه در ایران و دنیا جایی را سراغ نداریم که برای قبض خون اهدایی شهروندان بوسیله منازل و نگرش زندگی گیرایی مراجعه کنند. تو واقع این نوع کار و خدمات، نیازمند برخورداری از امکانات و تجهیزات ویژه است. البته این را باید گفت که ما داخل شهر تهران از تیم‌های سیار اهدای خون برای خدمات رسانی بوسیله کارکنان و جمعی اداره‌ها، ارگان‌ها و کارخانه‌ها و سایر مراکز مصرف می‌کنیم که بدبختانه درخواست مدیران ارگان‌ها و نهادها نیز برای تثبیت آویشن‌های سیار اداره انتقال خون بوسیله استاندارد قابل توجهی کاهش داشته است. بوسیله رویت شما بهترین وضع برای اهدای خون و کمک به بیماران نیازمند چیست؟

ثبت نام اینترنتی برای اهدای خون بهینه و نیکوترین ترین روش است. به این رخساره که شهروندان می‌توانند به سایت سازمان واگذاری خون مراجعه کرده و ضمن ثبت نام برای اهدای خون، حتی زمان مراجعه و حضورشان را تعیین کنند. با این کار از اتلاف و هدر رفتن وقت و کارمایه شهروندان جلوگیری می‌شود.

مجموعه کتابهای حقوق عمومی و خصوصی
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

آمار سایت
 • کل مطالب : 12
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 58
 • بازدید کننده امروز : 59
 • باردید دیروز : 45
 • بازدید کننده دیروز : 46
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 59
 • بازدید ماه : 604
 • بازدید سال : 3577
 • بازدید کلی : 6004
 • کدهای اختصاصی